Здоров'я людини

Закарпаття долучається до Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства»

20:43 GMT+3
TelegramFacebookTwitter

Пресреліз щодо проведення в області Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства»

Спікери:

Ольга Травіна – заступниця голови Закарпатської обласної державної адміністрації;

Михайло Петрішка – директор департаменту соціального захисту населення;

Вадим Сітало – заступник начальника управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Закарпатській області;

Олександра Мельничук – директорка Закарпатського обласного центру соціально-психологічної допомоги. 

Ольга ТРАВІНА

25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок. Офіційно цей день був оголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1999 році.

Щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства», яка з 1991 року підтримується міжнародною спільнотою. Тисячі громадян та сотні державних і громадських організацій із більше ніж 100 країн світу активізують з 25 листопада до 10 грудня свої зусилля заради об’єднувальної мети: збільшити розуміння та обізнаність про всі форми насильства у співвітчизників, створити в конкретному регіоні соціальний простір, вільний від насильства.

Мета сьогоднішнього брифінгу – привернення уваги громадськості до проблем  насильства, яка є універсальною. За своїми ознаками, за своїми наслідками, за тими шрамами, які назавжди залишаються на серці у постраждалих. Адже там, де є фізичне насильство, завжди присутнє і психологічне, і нерідко й економічне, – коли один партнер контролює витрати іншого, взагалі не віднімає будь-які кошти, і таким чином робить людину залежною від себе. Проте, за даними Фонду ООН у галузі народонаселення, що таке економічне насильство, знає лише 51% українців, а психологічне можуть визначити тільки 56%.

Пандемія коронавірусу, карантин та інші схожі жорсткі обмеження «оголили тему домашнього насильства». Тому для суспільства ця проблематика є однією з пріоритетних.

Що змінилося за рік? 

Так, прогрес є, адже нарешті уряд України створив національну «гарячу лінію», яка працює по всій країні цілодобово. Її номер – 1547. Дзвінки є безкоштовними зі стаціонарних та мобільних телефонів, анонімними та конфіденційними.

На «гарячій» лінії:

- надають інформаційну, психологічну та юридичну консультації чоловікам та жінкам, які постраждали від домашнього насильства, насильства за ознакою статі, насильства стосовно дітей, або з питань загрози вчинення такого насильства;

- надають психологічну допомогу потерпілим від домашнього насильства жінкам, чоловікам, дітям.

Національна «гаряча лінія» «15-47» запрацювала в експериментальному режимі з 11 лютого. За 9 місяців на «гарячу лінію» надійшло 8859 звернень щодо домашнього насильства. Зокрема, понад 5014 – від жінок, 785 – від чоловіків, а також 2441 звернення стосувалося насильства над дітьми або ж проти матері на очах дитини.

Урядовий кол-центр із протидії насильству мусить повноцінно запрацювати вже з початку 2021 року. На цьому під час міжвідомчої наради наголосила Ольга Стефанішина, Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України. «Поряд із підвищенням ефективності роботи кол-центру необхідно забезпечити й дієву координацію між відповідальними органами влади для практичного вирішення проблем домашнього насильства. Очевидно, що вирішальну роль у подоланні й запобіганні насильства у родинах має відіграти ефективна взаємодія Міністерства соціальної політики, Міністерства внутрішніх справ та Національної поліції, а також Центру правової допомоги», – наголосила Ольга Стефанішина.

Відкриваються притулки, або шелтери, де постраждалі від домашнього насильства жінки можуть знайти прихисток для себа та своїх дітей. Тут їм також надають соціальний супровід та необхідну психологічну та первинну юридичну допомогу, поки вони не стануть на ноги. Такі притулки  дозволяють постраждалим спланувати свої подальші кроки, щоб розпочати нове життя.

Запрацювали на території нашої країни і спеціалізовані денні центри соціально-психологічної допомоги. Це місця, де постраждала від насильства особа може отримати психологічну та первинну юридичну допомогу тут і зараз протягом дня. За рішенням засновника, у центрі може бути створена кризова кімната, де постраждала може перебувати максимально 20 діб. За підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення наразі в Україні створено п'ять таких центрів.

У нашій країні працюють мобільні групи патрульної поліції з протидії домашньому насильству. І на сьогодні вони функціонують у всіх обласних центрах, а також у Білій Церкві, Краматорську та Бердянську.  

Екстрену та планову соціальну та психологічну допомогу надають і спеціалізовані мобільні бригади, які виявляють постраждалих через планові виїзди, особисті звернення та повідомлення колег-партнерів. За період з 2015 до 2019 рр. було створено 47 таких бригад за підтримки UNFPA. Сьогодні їхньою організацією займаються органи місцевого самоврядування згідно з вимогами національного законодавства. І зараз їхня кількість сягає більше 300.

У вересні поточного року Президент Володимир Зеленський підписав указ про невідкладні заходи щодо запобігання та протидії домашньому насильству, насильства за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства. Указ спрямований на системну розбудову мережі реагування на насильство, він втілює базові принципи захисту прав та інтересів постраждалих осіб.

Мінсоцполітики розробляє «Мапу допомоги» постраждалим від домашнього насильства.

На сьогодні, за даними Фонду ООН у галузі народонаселення, від домашнього та гендерно зумовленого насильства в Україні страждає більше 1 млн жінок. Тож куди нам рухатись далі?

По-перше, до зміни в свідомості суспільства і розуміння того, що необхідно робити. Адже гендерно зумовлене насильство стосується широкого кола питань, зокрема прав людини, розподілу влади і рівності. І відділяти одне від іншого – це помилка.

По-друге, це моніторинг виконання Закону про запобігання та протидію домашньому насильству.

Уже два роки як він набув чинності, і сьогодні вже є потреба робити моніторинг, щоб Закон був більш ефективний, а політика у напрямку подолання домашнього насильства ставала комплексною.

По-третє, такою ж комплексною має ставати робота з кривдниками. Для них мають працювати спеціалізовані корекційні центри та повинен бути розроблений механізм притягнення до відповідальності за відмову від проходження корекційної програми.

Необхідні якісні інформаційні кампанії, спрямовані на молоде покоління, щоб виховувати в них нульову терпимість до насильства; на постраждалих, щоб вони не мовчали та не боялися звертатися за допомогою; на суспільство, щоб воно не залишалося байдужим.

Вирішення проблеми гендерно зумовленого насильства не має лягати на плечі постраждалих жінок. Воно має лягти на наші плечі.

На плечі небайдужих сусідів, колег та родичів, на плечі медіа, які висвітлюють тему насильства без додаткової шкоди постраждалим, на плечі національного уряду, який має визначити вирішення проблеми гендерно зумовленого насильства пріоритетним.

Але статистика показує, що кількість постраждалих від насильства не зменшується. Про це детально розповість директор ДепСЗН Петрішка Михайло.

Михайло ПЕТРІШКА

Протягом 9 місяців 2020 року до ГУНП в Закарпатській області надійшло 2458 звернень щодо домашнього насильства, що на 11 відсотків більше аналогічного періоду у 2019 році (2218 звернення), із них 264 – від чоловіків,     2154 – від жінок та 28 – від дітей. Винесено 397 термінових заборонних приписів. Поставлено на облік 2014 осіб (чоловіків –  1840, жінок – 174, дітей – 6), що вчинили домашнє насильство, знято з обліку 1654 особи (чоловіків – 1449, жінок – 2000, дітей – 5).

Сьогодні на обліку поліції перебуває 2620 кривдників, з яких чоловіків – 2461, жінок – 159, дітей – 7.

Вадим СІТАЛО

Протягом указаного періоду працівниками підрозділів превенції відділів та відділень області складено 2422 протоколи за ст. 173-2 КУпАП (вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису  або не повідомлення про місце свого тимчасового перебування).

За 62 фактами внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ст. 126-1 ККУ (домашнє насильство), з них 41 кримінальне провадження направлено до суду з обвинувальним актом, 11 закриті (на підставі ст. 284 КПК України відсутність події кримінального правопорушення), 10 – у проваджені.

Відділами та відділеннями поліції області винесено всього 425 термінових заборонних приписів  відносно кривдників.

Михайло ПЕТРІШКА

Протягом 9 місяців 2020 року до Банку даних сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах з приводу домашнього насильства, центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді області внесено 97 сімей, з них 5 сімей охоплено соціальним супроводом. 194 особи отримали соціальні послуги, 1 особу направлено до центру соціально-психологічної допомоги.

На обліку служб у справах дітей з приводу насильства чи жорстокого поводження з ними перебуває 72 дітей. Вжито 145 заходів щодо захисту прав дитини від домашнього насильства.

За станом на 01.09.2020 року в області працюють 10 мобільних бригад. Стосовно спеціалізованих притулків для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі та надання їм необхідної допомоги, то в області шукають можливості альтернативних способів надання послуг вищевказаній категорії громадян. Зокрема, такі послуги надають у притулках на базі благодійної організації Мукачівський районний благодійний фонд «Надія» у Мукачівському районі (с. Лавки), при діаконічному відділенні Реформатської церкви будинку матері та дитини у «Кризовому центрі» у Берегівському районі, а також у центрі допомоги для осіб, які опинилися у складних життєвих обставинах при громадській організації «Неємія» у місті Ужгороді. Крім того, в області діють 2 обласні неспеціалізовані заклади, які надають допомогу жертвам насильства: Закарпатський обласний центр соціально-психологічної допомоги (м. Ужгород) та Закарпатський центр соціально-психологічної реабілітації дітей (м. Свалява).

В області реалізується Регіональна програма впровадження сімейної, демографічної, гендерної політики, попередження насильства в сім’ї та протидії торгівлі людьми на 2016–2020 роки, схвалена розпорядженням голови облдержадміністрації 26.11.2015 року № 435 та затверджена рішенням обласної ради 05.01.2016 № 128 (копію додано).

Розпорядженнями голови облдержадміністрації від 06.02.2020 року № 69 затверджено обласний план заходів на 2020–2024 роки з реалізації норм Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

В умовах обмежень, установлених постановою КМУ від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» в області вживають заходи для належної співпраці з суб’єктами, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.

Зокрема, було проведено три засідання обласної координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання насильству в сім’ї та протидії торгівлі людьми. З метою зменшення контакту між суб’єктами, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству розроблено алгоритм дій для оперативного реагування на такі факти.

З метою посилення належної співпраці відбулося кілька відеоселекторних нарад з суб’єктами, що здійснюють заходи  у сфері запобігання та протидії домашньому насильству області, під час яких було створено план організаційних та практичних заходів взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, в умовах запровадження карантинних заходів в державі та на території Закарпатської області.

З метою активізації роботи районних/міських відділів (відділень) Головного управління Національної поліції, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення райдержадміністрацій, міськвиконкомів, виконавчих органів об’єднаних територіальних громад з питань запобігання та протидії домашньому насильству, посилення взаємодії та контролю за дотриманням норм чинного законодавства щодо запобігання та протидії домашньому насильству 17.08.20 підписано спільний наказ департаменту та головного управління Національної поліції за № 68/1789 «Про посилення взаємодії та контролю за дотриманням законодавства щодо запобігання та протидії домашньому насильству», який надіслано до виконання структурним підрозділам. Налагоджено оперативний обмін інформацією (каналами електронного зв’язку, телеграм-каналами, телефонним та факсовим зв’язком) стосовно звернень громадян з питань вчинення домашнього насильства між органами поліції та органами держаної влади, що здійснюють заходи із зазначеного питання.        

Щодо запланованих заходів у рамках Акції детально розповість Олександра Мельничук.

Олександра МЕЛЬНИЧУК

В обласному центрі інформаційна кампанія стартує 25 листопада з проведення флешмобу «Ні насильству», вуличної вистави «Знайомтесь, це насильство. Протистояти насильству – справа кожного», відкриттям фотовиставки «Життя після насильства». Залучені партнерські організації під час акції роздаватимуть інформаційні матеріали (буклети, листівки тощо).

Учасниками та відповідальними виконавцями акції будуть керівництво і структурні підрозділи облдержадміністрації, Закарпатський обласний центр соціально-психологічної допомоги, Головне управління Національної поліції України у Закарпатській області, Управління патрульної поліції в Закарпатській області, Закарпатський регіональний та Ужгородський місцевий центри з надання БВПД,  Інститут гендерної освіти при УжНУ (Мар’яна Колодій), а також громадські організації: ГО «ВЕСТА» (Інна Сабадош), Театральна студія «Provocator», Ужгородське представництво ГО «Інсайт» (Ольга Беца), БО «Комітет медичної допомоги в Закарпатті» (Євгенія Мелеш), ГО «SmartPoint» (Олександра Кірій), Ужгородська міська організація Спілки жінок України (Валентина Митровцій), Зонта-клуб Ужгород (Олена Ковальчук).

До кампанії «16 днів проти насильства» будуть долучені усі райдержадміністрації, міськвиконкоми та ОТГ області. Інформаційні акції і флешмоби, вуличні вистави і фотовиставки, онлайн-тренінги і ще багато цікавих заходів будуть проведені у кожному куточку Закарпаття.

Всі заходи будуть проводитися з дотриманням карантинних обмежень.