Які галузі "монополізував" Рінат Ахметов

06 Dec 2021 EET

Огляд Українських Новин

Марія Остапчук

Нещодавно президент Володимир Зеленський кілька разів повторив, що його опонент – олігарх Рінат Ахметов контролює 20% ВВП України, пише Монополіст.

Тому ми вирішили подивитися, на яких ринках компанії Ахметова посідають домінуюче становище (35% і більше ринку – монополія). Ключовими галузями для збагачення олігарха є металургія та енергетика. Водночас медіа він використовує як інструмент для досягнення цілей.

ГМК. Ахметову належить 71,25% вертикально інтегрованої гірничо-металургійної групи Метінвест. Ще 23,75% - Вадиму Новинському.

Метінвест контролює єдиного виробника коксівного вугілля в Україні - шахтоуправління Покровське. Коксохіми групи виробляють 66% коксу в країні. Гірничозбагачувальні комбінати олігарха та метпідприємства вироблять в Україні по 60% залізної руди та сталі відповідно.

Водночас ГЗК є найприбутковішими підприємствами Ахметова. У вересні вони виплатили 55 млрд грн дивідендів. Південний ГЗК, який не входить в Метінвест, виплатив ще 20 млрд грн.

Енергетика. Ахметов одноосібно володіє холдингом ДТЕК. А це:

  • Три енергогенеруючі компанії
  • Дніпроенерго, Західенерго та Східенерго, які виробляють 70% електроенергії теплової генерації;
  • Павлоградвугілля, видобуває 80% енергетичного вугілля в Україні;
  • Бурштинська ТЕС – монополіст з виробництва електроенергії в Бурштинському енергоострові (від'єднана від енергомережі України територія Закарпатської та частково Івано-Франківської і Львівської областей, 3 млн населення).
  • Монополія на експорт електроенергії в Європу та імпорт звідти;
  • Найбільші СЕС та ВЕС, які виробляють 23% "зеленої" електроенергії;
  • Вісім операторів систем розподілу (обленерго), які розподіляють 45% електроенергії в Україні;
  • Контроль поставок електроенергії для 36% домогосподарств України;
  • Найбільша приватна газовидобувна компанія, яка видобуває 10% газ в країні.

Медіа. Ключовими активами в медіа холдингу Ахметова "Медіа групі України" - є телеканали "Україна" та "Україна 24". В листопаді телеканал "Україна" мав найвищі рейтинги переглядів, а "Україна 24" – посідав дев'яте місце.

У телеканали Ахметов інвестує більше, ніж в екомодернізацію метзаводів та ТЕС. В 2021 році олігарх інвестував в "Медіа групу Україна" $307 млн. Це найбільша інвестиція в українське медіа за сім років. Телевізійна група Ахметова - збитковий проект, в 2020 році "Медіа група Україна" отримала 2,8 млрд грн збитку. Телеканали Ахметов використовує як "зброю впливу" на своїх опонентів, а також для примусу до дружби своїх "партнерів". Більше про монополії Ріната Ахметова за посиланням: https://bit.ly/3Iky2cR Монополіст