Як українські олігарх відмивають вкрадені в Україні гроші. Два кейси

[node:title]
23.09.2020
Україна

​​Міжнародні розслідувачі отримали тисячі документів, які підтверджують інформацію про відмивання українськими олігархами мільярдів доларів через офшори та міжнародні банки.  Ось два показових приклади, пише Сергій Лещенко.

Кейс-1. Ігор Коломойський. Цей олігарх зі своїм оточенням відмили через Deutsche Bank $750 млн, встановило розслідування Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів ICIJ.

Deutsche Bank провів тисячі операцій, пов'язаних з компаніями Коломойського в США з 2006 по 2015 рік - в три рази більше, ніж будь-який інший банк, який переводив гроші Штати для компаній  Коломойського.

Так Коломойський з оточенням протягом 10 років скуповували нерухомість та металургійні заводи в США. Активи купувались не з метою інвестицій та розвитку, а банально для відмивання.

Відомо, що вони купили щонайменше 22 об'єкти, включаючи хмарочос в Клівленді, будівлю Motorola і колишньої штаб-квартири Mary Kay Cosmetics в Далласі.

Для цього Deutsche Bank  за 5 років перевів $490 млн з компаній Коломойського і Боголюбова, створених на Британських Віргінських островах, в компанії в Делавері.

Ще $268 млн Коломойського пройшли через Deutsche Bank в інші компанії. Це відбувалося з 2007 по 2013 рік.

Ці гроші були виведені з Приватбанку, коли він належав олігархам. Як відомо звіт Kroll встановив, що Коломойський та Боголюбов вивели з цього банку $5,5 млрд.

Наразі ФБР розслідує ці схеми, а Коломойський переховується в Україні і, щоб отримати гарантії  своєї безпеки, веде кампанію на зміну курсу країни з проєвропейського на проросійський.

Кейс 2 - Дмитро Фірташ. Цей олігарх з 2010 по 2014 роки брав стабілізаційні кредити у Національного банку для свого Надра банку, але використав гроші для покупки Запорізького титаномагнієвого комбінату.

ЗТМК – єдиний виробник титанової губки в Європі, яка в результаті переробляється в прокат титану. Цей метал використовується в автомобільній, авіа- та космічних галузях.

Як повідомляє Слідство.Інфо, з 2010 по 2014 роки НБУ видав "Надра Банку" майже $1,5 млрд, але це не врятувало банк – в 2015 він припинив діяльність.

З отриманих стабкредитів, "Надра Банк" надав $110 млн підконтрольній Фірташу ТОВ "Синтез Ресурс". Остання передала ці гроші кіпрській Diago Enterprises Limited, яку також контролював Фірташ.

Далі гроші були використані на покупку акцій ЗТМК. Фірташ придбав 49% акцій ЗТМК і через своє керівництво підприємства він контролював його.

Фірташ придбав завод під зобов'язання інвестувати у нього $110 млн, але ніяких інвестицій не було, а навпаки, з заводу виводилися гроші.

Як з'ясувало НАБУ, більшість із залучених інвестицій розтрачено на погашення раніше створених заборгованостей ДП "ЗТМК" за енергоносії і перед компаніями, пов'язаними з DF Group Фірташа. Далі ці кошти були виведені з України шляхом перерахування на рахунки офшорних фірм.

У 2018 році суд визнав, що Фірташ не виконав умови приватизації. У червні 2020 року держава повернула контроль над ЗТМК.

Фірташ перебуває в Австрії. ФБР підозрює його в міжнародній корупції. В Україні він контролює дві монополії: на розподіл газу, а також на виробництво азотних добрив. Його партнери Сергій Льовочкін та Юрій Бойко, які є засновниками партії ОПЗЖ на пару з Медведчуком – кумом Путіна, прагнуть повернути Україну під російський вплив.