“Рецидив” корупції: ЦПК представив звіт щодо медзакупівель для онкохворих пацієнтів

28 окт 2020 EET

Огляд Українських Новин

Марія Остапчук

Громадська організація “Центр протидії корупції” представила звіт “Медичні закупівлі 2018-19 та «рецидив» корупційної хвороби 2020-го” щодо закупівельних циклів ліків для онкохворих пацієнтів. Презентація відбулася за участю фахівців ЦПК – члена правління та юриста Олени Щербан й юриста ЦПК Юрія Гермашева, а також за участю виконавчої директорки БФ «Пацієнти України» Інни Іваненко й народної депутатки, члена комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Ольги Стефанишиної.

За висновками фахівців ЦПК, протягом 2018-2020 років спостерігалася позитивна тенденція до збільшення фінансування програми закупівлі лікарських засобів та медичних виробів. Наприклад, як наголосив Юрій Гермашев, залучення міжнародних організацій до закупівель підвищило конкуренцію на ринку, на який зайшли міжнародні фармацевтичні гіганти. Це, зокрема, дозволило на 40% знизити ціни. 

Крім того, у звіті позитивно відзначене новостворене ДП “Медзакупівлі України”, завдяки діяльності якого також вдалося знизити ціни і яке продемонструвало фахову роботу, не гіршу за міжнародні організації. 

Проте після років налагодження системи цьогоріч сфера медичних закупівель була знову відкрита для зловживань через неналежне управління з боку МОЗ та уряду. Олена Щербан наголосила, що Кабмін ухвалив такі регулювання, які змушують агенцію здійснювати штучні погодження з МОЗом. Своєю чергою, це створює ризики затягування процесу та ручного управління з боку МОЗ та посягання на незалежність ДП “Медзакупівлі”. 

“Онкологічні закупівлі розпочалися лише в червні – через те що МОЗ затягував і довгий час не затверджував необхідні документи. Після того, як закупівельні процеси таки почалися, міністерство нахабно займалося бездіяльністю пів року, а тепер ще й намагається перехопити закупівельні процеси”, – зауважила вона.

Унаслідок цього пацієнти вже не отримують необхідні для життя ліки. ЦПК вбачає у цих процесах ознаки злочину – службової недбалості, яка полягала у злочинній бездіяльності міністра Максима Степанова та його заступників щодо належної організації закупівель. Відповідну заяву буде подано до Держбюро розслідувань, зазначили в ЦПК.

Виконавча директорка БФ «Пацієнти України» Інна Іваненко додала, що цьогорічний бюджет дозволяв забезпечення від 80% до 100% потреб пацієнтів в ліках, однак цього не відбудеться через гальмування процесу з боку уряду.

“Такі дії свідчать про згортання успішної антикорупційної реформи медичних закупівель – реформи, яка дозволила економити мільйони доларів, купувати додаткові ліки для важкохворих пацієнтів. Проте зараз ми бачимо, як міністр охорони здоров’я Максим Степанов та прем’єр-міністр Денис Шмигаль відкинули нас назад, в часи Януковича, в часи Раїси Богатирьової, коли закупівлі відбувалися в ручному режимі”, – наголосила Інна Іваненко.

Народна депутатка Ольга Стефанишина своєю чергою зауважила, що через дії уряду ДП “Медзакупівлі України” змогло здійснити лише 17% тендерів станом на кінець жовтня.

“У нас є кошти, у нас є ефективні інструменти, але постійні атаки МОЗ і спроби ”рейдернути” ДП призводять до того, що ліків немає. Зараз ми в парламенті розглядаємо можливість, щоб дати ДП “Медзакупівлі України” право використати кошти цього року в наступному, щоб вони не згоріли. Уже зрозуміло, що МОЗ не дасть ДП працювати ефективно і використати всі кошти до кінця 2020-го, вони згорять. Ми, як парламентарі, не можемо цього допустити”, – зазначила Ольга Стефанишина.

Заява щодо ознак злочинної діяльності керівництва МОЗ буде оприлюднена пізніше на онлайн-ресурсах ЦПК – сайті та Facebook-сторінці.

Центр Протидії Корупції