Перші результати демонополізації спиртової галузі принесли 1,5 млрд грн до держбюджету

30 сен 2021 EEST

Огляд Українських Новин

Марія Остапчук

Скасування державної монополії на виробництво спирту дає позитивні результати для економіки України: від приватизації 28 спиртзаводів держава отримала 1,53 млрд грн, ці підприємства модернізуються, на них створюються робочі місця.

Про це заявила народна депутатка від «Слуги Народу», заступниця голови Комітету ВР з питань економічної політики Роксолана Підласа під час робочої поїздки по Тернопільській області.

«На Тернопільщині я відвідала спиртзавод у Хоросткові, проданий на прозорому аукціоні у листопаді 2020 року за 66 млн грн. Побудований у 1930 році, завод стояв з 2014 року, але новий власник вже інвестував в реконструкцію понад 40 млн грн, стан готовності об’єкта – 80%», – повідомила вона.

Після запуску заводу обсяг виробництва зросте з 6000 до 9000 декалітрів на добу. Кількість робочих місць збільшиться з 62 до 200.

Роксолана Підласа нагадала, що приватизація підприємства, яке раніше входило до державного концерну «Укрспирт», стала можливою завдяки ухваленню у 2019 році Верховною Радою законопроєкту про демонополізацію спиртової галузі, ініційованого представниками «Слуги Народу».

«Раніше спирт могла виробляти тільки держава: ми мали штучну монополію з незрозумілим призначенням. В результаті цього частка тіньового обігу зросла з 10% у 2007 році до 55% у 2019-му. А бюджети різних рівнів недоотримували 8 млрд грн на рік», – сказала народна депутатка.

За її словами, роздержавлення спиртової галузі допомогло подолати цю проблему. Першими на приватизаційні аукціони виставляються непрацюючі заводи.

Потенційні інвестори – виробники продукції на основі харчового спирту; фармацевтичні компанії (зокрема, виробники антисептиків); виробники автомобільного палива; агрокомпанії, зацікавлені в переробці власної продукції, та інші бізнеси. Держава захищає бізнес таких інвесторів шляхом обмеження імпорту українського спирту до 2024 року.