Досягнення й факапи ОДА за рік керівництва Зеленського

22 May 2020 EEST

Огляд Українських Новин

Марія Остапчук

Прочитав розлогу інформацію ОДА про рік досягнень на Закарпатті з часу інавгурації президента Зеленського пише у своєму ФБ журналіст Ярослав Галас. Як казав пріснопам’ятний Добкін, «немножко текст по-дебильному написан», тому не хочу коментувати детально (є на сайті ОДА, якщо має хтось терпіння).

Але кілька зауважень зроблю, бо дещо важливе ОДА все-таки випустила.

Так ось – по-перше, через рік після інавгурації в чотирьох із тринадцяти райдержадміністрацій досі немає голів! Тобто майже третина районів області без повноважних представників президента. При жодному з п’яти попередніх президентів України таке навіть у страшному сні не можна було побачити, а тут це факт.

Ще в одній РДА голова досі «порошенківський» – його повноваження закінчилися рік тому, а нового все ще не призначили, бо «тривають пошуки й консультації».

Парадокс, але для району це добре, бо «порошенківський» голова хоч у роботі розуміється. Зате більшість новопризначених керівників РДА, котрих знайшли чортзна-де, в світі білому не розуміються, тому ні про яке ефективне управління з ними й мови не може бути. Свідчення чому – купа провалених проєктів і повернуті в держбюджет величезні невикористані кошти.

По-друге, чимало представництв центральних органів виконавчої влади також тривалий час без керівників, котрих звільнила нова влада. У тому числі такі стратегічні для Закарпаття, як управління держгеокадастру та управління лісового та мисливського господарства. Прибуткова ще півтора року тому лісова галузь (яка на Закарпатті годує десятки тисяч родин) через реформи «професіоналів» київського рівня поставлена на межу банкрутства і перспективи в неї дуже сумні.

По третє, надходження у всі місцеві бюджети, включно з обласним, різко впали, причому ще задовго до початку пандемії. Коронавірус став тільки каталізатором (пришвидшив процеси) спаду економіки при новій владі. При цьому всьому на боротьбу з пандемією з обласного бюджету виділена величезна сума в 153 мільйони, які зняті переважно з обласних програм. Завдяки чому ОДА закупила медичне обладнання на десятки мільйонів гривень за найвищими в Україні цінами. І після цього ще має нахабство писати, що нова влада «ламає корупційні схеми». Ага, так і є!..

По-четверте, за минулий рік в області зупинені важливі проєкти в туристичній галузі. Перш за все, це реконструкція «Музею лісу й сплаву», яку мали завершити до цьогорічного Дня незалежності. У всьому світі є тільки два такі музеї, другий у Канаді. Після зміни влади роботи там повністю припинилися, а щоб їх поновити, необхідне коригування проєкту, на яке немає грошей. Також зупинена робота з реставрації Невицького замку.

По-п’яте, ОДА постійно, планомірно й безсоромно бреше з будь-якого приводу. І це ще не дивно, коли мова, наприклад, про проєкти «Великого будівництва» Зеленського, які банально вкрадені від Порошенка, чи фантастичні ремонти доріг до кінця року, які навіть фізично виконати неможливо (не кажучи про відсутність грошей).

Але є ще й інший тип брехні – дуже цинічний, прямо «оруеллівський». Ну, скажіть – як можна писати таке: «Володимир Зеленський запропонував нові підходи у керівництві країни, де на першому місці людина – її життя, свобода і гідність…» і ставити турнікети з пропускним режимом на вході в ОДА? При цьому безсоромно брехати, що турнікети, на які викинули 172 тисячі гривень, тільки на період карантину! Як так можна і навіщо – неможливо збагнути!

Є правда, за останній рік і позитив – це кумедні витівки, якими ОДА тішить народонаселення, а також регулярні факапи, які прославляють Закарпаття на всю Україну і вказують на стиль роботи обласного начальства. Одна з останніх витівок – це, наприклад, антивірусні маски з надписом «Закарпатська обласна державна адміністрація» й гербом області. Які мають вказувати підлеглим, «ко туй ґазда» і свідчать, що навіть люди на серйозних посадах полюбляють дешеві понти.

Ну, і факапи, звичайно. Наведу тут три, на мій погляд, найбільш рейтингові.

Третє місце – факап під умовною назвою «Каменярі». Один із центральних сайтів дав йому такий заголовок: «На Закарпатті ОДА провела нараду, щоб прибрати камінь із дороги».

У березні цього року в.о. голови ОДА Гетманенко зібрав цілу нараду, щоб прибрати великий камінь із дороги біля с.Ганичі на Тячівщині. Цитую ОДА: «Зазначена критична ситуація потребує негайного втручання шляхом ліквідації каменю, який звисає над автомобільною дорогою. Вирішення проблеми забезпечить безпеку дорожнього руху на автомобільній дорозі та приведе до запобігання надзвичайних ситуацій та зниженню соціальної напруги серед населення Тячівського району». Це піпєц! І далі: «За результатами наради дано доручення до 15 березня 2020 року подати до облдержадміністрації проектно-кошторисну документацію, яка буде включати в себе комплекс заходів, а саме усунення каменю, влаштування підпірних стінок скали і берегоукріплення». У цій веселій історії є й сумний бік. Здогадуєтеся, який? Камінь і досі на тій дорозі. Вони нічого не зробили!!!

Друге місце – факап під умовною назвою «Глиняна дорога». Наприкінці своєї швидкоплинної каденції голова ОДА Бондаренко дав добро австрійській фірмі на будівництво дороги з глини! Цитата ОДА: «На Закарпатті збудують дорогу за принципово новою технологією, яка передбачає використання як основний матеріал звичайну глину. Останню перемішують зі спеціальною рідиною, яка перетворює матеріал на тверде покриття. Гарантія такого покриття – 10 років, а вартість – у 5-6 разів менша за асфальтобетон…»

Ідея безсумнівно цікава, новаторська, але Бондаренко не врахував той фактор, що підступна закарпатська глина і передові технології – поняття-антагоністи. Глину дійсно завезли, але «остання» розлізлася й перетворила розбиту асфальтну дорогу біля с.Лохово на Мукачівщині на непроїзне болото. Коли це показали журналісти, з «нових технологій», перепрошую, ржала вся Україна. За виключенням місцевих селян. Ті пригрозили перекрити міжнародну трасу «Київ – Чоп» з вимогами повернути стару, добру, розбиту асфальтну дорогу, тому глину просто розсунули бульдозерами.

Невгамовний Бондаренко, вірячи в силу прогресу, пообіцяв, що «найближчим часом буде відновлено дорожнє полотно для забезпечення належного проїзду за рахунок власних коштів». І що «дорожній експеримент на Мукачівщині буде продовжений за сприятливих погодних умов». За півтора тижні починається літо, сприятливі погодні умови давно настали, а з дорогою з глини нічого не зробили – «остання» так і лежить по боках, розсунута бульдозерами…

Ну, а перше місце – факап під умовною назвою «Яблука від метеоризму»!

Цитата ОДА (бажано читати з піднесенням, захватом, розчуленням і замилуванням одночасно): «Ароматні, хрумкі, соковиті, а головне надзвичайно корисні яблука доповнили сьогодні раціон вихованців обласного дитячого будинку, що у Сваляві. Понад 160 кілограм вищих сортів яблук – фуджі, пінова – особисто привіз діткам голова Закарпатської ОДА Ігор Бондаренко, аби ті смакували закарпатськими фруктами, отримували необхідні вітаміни та зміцнювали імунітет у передзимовий період. Неабияка радість у дитячих очах була, коли їм піднесли нарізані плоди та дозволили набирати їх досхочу… Чому саме яблука? Ігор Бондаренко лаконічно зазначив, що яблука багаті на вітамін А, який допомагає уникнути застуд та інших інфекцій, а також сприяє гарному зору. У цих фруктах ще міститься йод, що є чудовою профілактикою захворювань щитовидної залози. А для жителів Закарпаття це найнеобхідніший компонент, якого бракує у щоденному раціоні. А ще в яблука входять корисні речовини: органічні кислоти (яблучна, винна і лимонна), вітаміни А, В1, В3, РР, С, а також залізо, калій, кальцій, магній, натрій, фосфор тощо. Яблука сприяють природному очищенню і відновленню кишечника, позбавляють від метеоризму і здуття живота…»

Яблука від Бондаренка, мабуть, найбільш цитований «проєкт» за всю його каденцію. Яка масштабність, ширина думки, ерудованість! У жодній області такого голови ОДА не було. Шкода, що його так швидко забрали, міг би ще повеселити Україну…

Рейтинг факапів – суб’єктивний. Можливо, хтось має інший, то ласкаво просимо )))