Democracy in action: перший zero oligarchs міжнародний форум запропонував рішення гібридних викликів демократії

10 Jun 2021 EEST

Огляд Українських Новин

Марія Остапчук

7-8 червня 2021 року у Києві відбувся унікальний міжнародний форум Democracy in Action - подія найвищого рівня з питань гібридних загроз демократії: дезінформації, корупції та правових війн. Це перший захід такого рівня про Україну, організований виключно спільними зусиллями громадянського суспільства за підтримки міжнародних організацій-донорів. Організатори: “Центр протидії корупції”, Центр “Нова Європа” та Мережа захисту національних інтересів "АНТС", також до втілення заходу долучилися більш ніж 30 громадських організацій-партнерів.

Участь у конференції взяли 80 спікерів із 40 країн, 1000 учасників зареєструвалося для участі і онлайн, понад 100 представників ЗМІ висвітлювали пербіг події. Серед спікерів - Президенти та Прем’єр-міністри, Представники Єврокомісії та Європарламенту, НАТО, Пентагону, ФБР, Мін’юсту та Сенату США, відомі громадські діячі з різних континентів, журналісти-розслідувачі.

Серед спікерів найвищого рівня: Володимир Зеленський - Президент України, Мая Санду – Президентка Республіки Молдова, Кріш'яніс Каріньш  – Прем'єр-міністр Латвії, Вєра Юрова – Віцепрезидентка з питань цінностей та прозорості, Європейська Комісія, Мірча Джоане – Заступник Генерального Секретаря НАТО, Саманта Павер –  Адміністратор Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Кріс Кунс, Брайан Фіцпатрік, Шелдон Вайтхауз, Джин Шагін, Роб Портман та Крістофер Мерфі  – Сенатори США, Катаріна Матернова – заступниця генерального директора з питань Європейської політики сусідства та переговорів з розширення (Європейська комісія), Андрюс Кубілюс – депутат Європейського парламенту, Артем Ситник - Директор Національного антикорупційного бюро України, Ольга Стефанішина  – Віцепрем'єрміністерка України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції. Задля участі у цій події Україну відвідали: Джанні Букіккіо – Президент Венеційської комісії, Давід Стулік – керівник Східноєвропейської програми Центру Європейських Цінностей та Безпекової Політики, Гретта Феннер – виконавча директорка Базельського інституту управління, директорка Міжнародного центру повернення активів, Ніно Євгенідзе – виконавча директорка Центру досліджень економічної політики, Тбіліська міжнародна конференція, Катаржина Пісарська – Співголова Варшавського Безпекового Форуму Основні підсумки конференції:

🔶 Відкриваючи конференцію Democracy in Action, Президент Зеленський заявив про необхідність забезпечення доброчесності членів Вищої ради правосуддя і Вищої кваліфкомісії суддів, адже без цього судова реформа приречена на провал. 🔶 У Європейській комісії наголосили, що надання 600 млн євро макрофінансової допомоги залежить від проведення реформи ВРП, ВККС та виконання всіх вимог МВФ щодо незалежності НАБУ. "Ми за замовчуванням підтримуємо умови вашої угоди з МВФ, бо збереження співпраці з НАБУ – це базова вимога, ми не можемо навіть розпочати оцінювання прогресу, якщо немає співпраці з МВФ", - наголосила Катаріна Матернова - заступниця генерального директора Генерального директорату з питань політики сусідства та переговорів щодо розширення, Європейська комісія.

🔶 США заявили, що чекають від України кроків щодо притягнення до відповідальності корупціонерів. Також у Сполучених Штатах сподіваються побачити подальші дії щодо забезпечення незалежності та цілісності інституцій судової системи України. Держдеп розповів, які механізми застосовуватимуть проти корупціонерів в Україні. Для цього задіють декілька санкційних програм, а також посилять співпрацю з громадянським суспільством та ЗМІ. Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) створить спеціальну комісію з протидії корупції в Україні та за її межами. У Міноборони США заявили, що Росія не має права вето на вступ України в НАТО. 🔶 Членство України в НАТО: Експрем'єр Литви та депутат Європарламенту Андрюс Кубілюс вважає, що президент РФ Володимир Путін прагне не допустити інтеграції в ЄС і НАТО України, Грузії та Молдови, тому що успіх цих країн покаже приклад росіянам і загрожуватиме автократичному режиму в країні.  

“Україна, Грузія, Молдова попри проблеми, корупцію, олігархів, впливи Кремля, навіть попри війну на Сході України, зробили гарний поступ. Тому вірю, що їм вдасться стати повними демократіями. Вони мають дуже важливе завдання. Вони є прикладом для інших суспільств, таких як білоруський, російський народ, як їм наблизитися до демократії у своїх країнах”, - додав Кубілюс. 🔶 Віцепрем'єр-міністерка України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина переконана, що: “План дій щодо членства України в НАТО” не повинен стати заручником небажання окремих членів НАТО "дратувати Росію". План дій повинен стати чіткою відповіддю щодо майбутнього України як частини західного світу, мобілізувати зусилля всередині країни для досягнення критеріїв членства за підтримки Альянсу.”

🔶 Судова реформа:

Президент Венеційської комісії Джанні Букіккіо наголосив на тому, що залучення міжнародних експертів до реформи суддівського врядування в Україні: Вищої ради правосуддя і Вищої кваліфікаційної комісії суддів - є необхідним кроком для подолання корупції у судовій системі. Зокрема, Венеційська комісія наполягає на тому, що міжнародні експерти мають мати вирішальну роль в процесі реформи ВККС і ВРП. Пан Букіккіо наголосив: що: “Корупція є фактором безкарності, оскільки вона захищає злочинців - особливо великих корупціонерів - від санкцій та надсилає суспільству меседж про те, що система підзвітності та відповідальності несправедлива та не функціонує. Корупція – це гальмівний фактор, адже вона паралізує реформаторські зусилля, поширюючи настрій на поразку.”

🔶 Санкції: Під час ключової промови заступник помічника Державного секретаря США з питань протидії фінансовим загрозам і санкцій Державного департаменту США Ерік Вудхауз зазначив: "Ми боремося з глобальною корупцією, це основний пріоритет для США. Ми визнаємо, що уряди не можуть зробити це самі, роль громадянського суспільства в тому, щоб викривати корупцію, включаючи глобальну програму Магнітського", додавши, що в уряді США високо цінують роботу українських журналістів і організацій, їх інсайди, які допомагають уряду США побачити тренди на місцях і допомагають розширювати можливості.

Конференція Democracy in Action довела, що громадянське суспільство України здатне консолідуватися навколо вирішення складних питань та шукати дієві способи боротьби із гібридними загрозами демократії. Форум має стати щорічним майданчиком, який об’єднає змінотворців із усіх країн світу. 

Детальніше - Звіти та матеріали спікерів доступні на сайті: www.zerocc.org Усі панелі доступні на YouTube: День 1 День 2

Фото на сторінці у Facebook

Організатори: «Центр Протидії Корупції», голова Конференції – Ганна Гопко  (Мережа захисту національних інтересів «АНТС») і більш ніж 30 громадських і міжнародних організації та медіа. Форум відбувається за підтримки міжнародних організацій, зокрема Програми сприяння громадській активності «Долучайся!» (USAID/ENGAGE), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та впроваджується Pact в Україні;  Програми USAID «Нове правосуддя»; EUAM; WNISEF; NED; Антикорупційної ініціативи Європейського Союзу в Україні (EUACI), що співфінансується і реалізується Міністерством закордонних справ Данії та іншими партнерськими організаціями.

Центр Протидії Корупції