Політика

Угорщина стала першою країною, щодо якої за нової влади порушено кримінальну справу

17:07 GMT+3
TelegramFacebookTwitter

Європейська комісія незабаром запустить новий потужний механізм скорочення фінансування Угорщини за підрив стандартів верховенства закону в блоці, заявила у вівторок президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн.

Оголошення було зроблено через два дні після того, як прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан виграв четвертий термін поспіль на виборах, які, за словами міжнародних спостерігачів, затьмарили нерівним ігровим полем на користь правлячої партії Фідес. Це тема, яка розігрувалась протягом більш ніж десяти років перебування Орбана при владі, протягом якого групи громадянських свобод кажуть, що угорський лідер поступово взяв під свій контроль демократичні інститути та направив гроші платників податків друзям та сім'ї.

Фон дер Ляйєн сказала, що її команда проінформувала Угорщину про своє рішення у вівторок після вивчення відповідей Будапешта на неофіційний лист, який Комісія надіслала у листопаді минулого року з проханням надати інформацію про свої побоювання щодо верховенства права.

"Ми ретельно оцінили результати цих питань", - сказала фон дер Ляйєн, виступаючи перед Європейським парламентом. «Ми дійшли висновку, що ми маємо перейти до наступного кроку».

Угорщина є першою країною, яка зіткнулася з судовим розглядом за нової влади, яка дає ЄС право урізати мільйони виплат ЄС країнам, де, на її думку, порушення верховенства закону наражають на ризик бюджет блоку. Рішення Комісії рухатися вперед може стати поворотним моментом у готовності Брюсселя переслідувати норовливих членів, які звинувачуються у корупції та відступі від демократії.

Проте, незважаючи на те, що фон дер Ляйєн тепер готова рухатися вперед після кількох місяців роздумів, мають розвернутися серйозні бюрократичні та політичні дебати, перш ніж стане відомо, чи втратить Угорщина зрештою критично важливі фонди ЄС.

Як тільки Комісія офіційно розпочне процес, очікується тривале листування з Будапештом. Потім Рада ЄС, що складається з представників кожної країни, зрештою вирішить, чи варто скоротити гроші. Для прийняття будь-якого скорочення фінансування потрібна «кваліфікована більшість», тобто не менше 55 відсотків країн ЄС, які становлять не менше 65 відсотків населення блоку.

Відповідаючи на заяву фон дер Ляйєн, міністр Гергелі Гуляш, який є головою адміністрації Орбана, відчитав Брюссель перед угорськими ЗМІ, заявивши, що ЄС по суті карає угорських виборців за їх демократичний вибір.

Угорщина тривалий час була перевіркою здатності ЄС боротися з порушеннями законності у своїх лавах.

З моменту приходу до влади у 2010 році уряд Орбана прийняв нову конституцію та змінив виборчу систему, тоді як правляча партія Фідес поширила свій вплив на судову систему, державні ЗМІ та систему освіти, поставивши прихильників Орбана біля керма різних інститутів, починаючи від прокуратури офісу. до органу нагляду за засобами масової інформації.

У той же час в Угорщині лютує корупція на високому рівні, а члени сім'ї та близькі друзі Орбана стали одними з найбагатших людей в Угорщині, частково завдяки проектам державних закупівель, які фінансують ЄС.

В результаті, кажуть експерти та політичні опоненти, Угорщина перестала бути повноцінною демократією. Тим часом угорський уряд уже давно заперечує наявність будь-яких проблем із демократією всередині країни, відкидаючи новий механізм як політично мотивований інструмент.

Але Брюссель намагався впоратися з відступом від демократії в Будапешті, і офіційні особи часто наголошували, що основні договори блоку не передбачали сценарій, за якого країна-член йде шляхом автократії.

Протягом кількох років різні інститути ЄС марно намагалися вживати існуючих заходів, щоб підпорядкувати собі Угорщину. Комісія неодноразово залучала Угорщину до вищого суду ЄС через її спірні кроки, але Орбан продовжував консолідувати владу. У 2018 році Європейський парламент ініціював процедуру засудження блоку за статтею 7 — крайній крок, який може призвести до втрати країною права голосу, але процес застопорився.

Під тиском розчарованих урядів західних країн ЄС та членів Європейського парламенту, які скаржилися на те, що уряди, які нехтують демократичними нормами, зловживають коштами платників податків ЄС, наприкінці 2020 року блок створив новий механізм, який дозволяє блоку скорочувати фінансування ЄС для країн-членів, де порушення верховенства закону впливають або можуть вплинути на бюджет ЄС «досить прямо».

Але згідно з політичною угодою, досягнутою між лідерами ЄС, Комісія погодилася відкласти розгортання нової влади доти, доки Угорщина та Польща не оскаржать законність нового механізму в Суді ЄС — затримка, що викликала глибоке розчарування серед громадянського суспільства. групи та багато депутатів Європарламенту.