13.04.2020

Створення об’єднаних територіальних громад на Закарпатті, схоже, починає набирати хід.  Варто згадати, що жителі кількох сіл Ужгородщини (Холмок, Минай та інші) добивалися в колишньої влади створення ОТГ на Ужгородщині, однак натикалися наспротив. Зрештою, свого добилися. Тим більше, що перспективи і цієї громади досить великі. Ініціатором таких кроків стала голова Холмоківської сільської ради, що на Ужгородщині Тетяна Вачиля, яка на посаді сільського голови перебуває з 2010 року. До цього з 2000року. Очільниця має вищу економічну освіту, отже є добрим спеціалістом.

П. Тетяна розповіла нам декілька слів про ті важкі кроки, які довелося зробити для створення громади. Коли почалися розмови про створення ОТГ, у Холмоку зібралися представники восьми сільських рад. Після дискусій залишилися три сільради, які захотіли об’єднатися: Холмоківська, Сторожинецька і Тарновецька.  На початку 2017 року з цією ідеєю звернулися до тодішнього голови ОДА, однак підтримки не знайшли. Депутати провели в селах зустріч з людьми і переконали їх, що потрібно об’єднуватися, робити зміни на краще, адже разом значно легше вирішувати проблеми. Пояснювали, що беруть на себе дві дотаційні сільські ради, отже допоможемо їм. Тетяна Вачиля ствердила, що обласна влада подала на них до Львіського апеляційного суду, одна Феміда визнала обласну владу бездіяльною і суд вдалося виграти.

Основні принципи об’єднання: конституційність, законність, економічна ефективність, державна підтримка, прозорість та відкритість. При підготовці було враховано пропозиції щодо об’єднання та врахували бажання громад з відповідним економічним та інфраструктурним обгрунтуванням.

На сьогодні є 26 депутатів. Села, котрі будуть входити в ОТГ: Холмок, Минай, Розівка, Концово, Сторожниця, Тарнівці, Шишлівці, Ботфалва.  Приємно відзначити й те, що по при численність різних конфесій, в цих селах немає релігійних конфліктів.

Незважаючи на складні часи, у 2016 році тут проведена вже значна робота. Щоби не бути голослівними, наведемо факти.  Провели капітальний ремонт ДНЗ  в с. Розівка, Щоби гарно виглядала будівля, провели капітальний ремонт Холмоківської сільської ради по заходах енергозбереження. Відремонтували дороги в селах Концово, Розівка, Холмок, Минай. Провели будівництво господарсько-побутової каналізації від житлових будинків в с. Минай.  У с. Концово побудували огорожу стадіону, реконструювали водопровід на кількох вулицях в с. Минай.

У  2017  також провели чималу кількість робіт в селах Концово, Холмок, Минай, Розівка: провели капітальні ремонти, доріг, дворових проїздів та мереж зливної каналізації. Будівництво елекрифікації, реконструкції водопроводів, вуличного освітлення з використанням енергозберігаючих технологій. Аналогічні роботи провели і в минулому році.

Варто сказати, що економічна складова у цієї ОТГ буде досить потужна. Основні наповнювачі бюджету є потужні підприємства «Джейбіл» і «Ядзакі». Всього є близько двох сотень підприємтсв, які сплачують тут податки.

В салах є своя свердловинаяка подається з водозабору на Ужгород. КП «Розівка» прибирає кладовища.

П. Тетяна стверджує: розуміємо, що можуть бути ще провокації, але вже не боїмося. Той, хто цікавиться політикою, знає результати соцопитування засвідчили високий рівень довіри до органів місцевого самоврядування і низький рівень до органів центральної влади. За роки реалізації реформи децентралізації Закарпаття втратило чимало можливостей. Справа не лише у фінасових збитках. Срібна Земля втрачає імідж регіону, який є найближчим до Європи і міг би бути показовим у реалізації реформи європейського зразка.

Тетяна Вачиля сподівається, що може нарешті зміниться на краще, тим більше, що новий керівник області висловив підтримку. Тепер все залежить від людей.